Czym są SDG i ESG?

Prawdopodobnie od jakiegoś czasu słyszysz terminy SDG i ESG. To dlatego, że społeczność biznesowa zaczyna dostrzegać znaczenie celów zrównoważonego rozwoju (SDG) oraz ładu środowiskowego, społecznego i korporacyjnego (ESG). Są to dwie koncepcje, które organizacje wprowadzają do swojej działalności, aby usprawnić swoje operacje. Aby wyprzedzić konkurencję i odnieść sukces w każdej branży, firmy muszą przyjąć te koncepcje. W tym wpisie na blogu przyjrzymy się bliżej zarówno SDG, jak i ESG. Dowiesz się, co one oznaczają, w jaki sposób organizacje wykorzystują je do wspierania strategii zrównoważonego rozwoju, jakie korzyści z tego płyną i nie tylko. Pod koniec lektury powinieneś lepiej zrozumieć, dlaczego SDG i ESG mają dziś znaczenie dla firm. I jutro!

W 1949 roku w stanie Nowy Jork odbyła się konferencja naukowa ONZ na temat ochrony i wykorzystania zasobów naturalnych. Ponieważ była to pierwsza próba ONZ mająca na celu zajęcie się i zapobieganie dalszym szkodom spowodowanym wyczerpywaniem się zasobów naturalnych w wyniku eksploatacji, konferencja ta była kamieniem milowym dla całej ludzkości. Po siedemdziesięciu latach wciąż próbujemy ustanowić trwałą gospodarkę. Zmiana zachowania siedmiu miliardów ludzi to nie lada wyczyn. Ale ponieważ 70% wszystkich emisji CO2 pochodzi z przemysłu, jest to dobre miejsce do wymuszenia zmian. W tym miejscu do gry wkraczają elementy środowiskowego ładu społecznego (ESG) Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG). Są one planami zrównoważonej przyszłości.

Czym jest SDG?

Jeśli oglądałeś ostatnio panele ze Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, to na pewno słyszałeś o SDG. Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) zapewniają uniwersalne ramy dla zrównoważonego rozwoju. Zostały one zainicjowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2015 roku i obejmują 17 celów z harmonogramem osiągnięcia zrównoważonych celów do 2030 roku. Cele zrównoważonego rozwoju dążą do promowania zrównoważonego rozwoju środowiska, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społeczeństw sprzyjających włączeniu społecznemu. Mają one na celu osiągnięcie tego celu za pomocą następujących środków: wyeliminowanie ubóstwa, ochrona życia na lądzie i morzu, sprawiedliwość w zakresie czystej energii i pokój wśród innych inicjatyw. Rządy krajowe, agencje międzyrządowe i organizacje non-profit regularnie informują o swoich postępach w realizacji tych celów, jednocześnie badając możliwości poprawy obecnych wysiłków. Podczas gdy spółki notowane na giełdzie są zobowiązane do raportowania swoich wyników ESG, rynki średnie i MŚP polegają na dobrowolnej sprawozdawczości.

Czym dokładnie są SDG i ESG?

Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) to globalne wezwanie do działania na rzecz wyeliminowania ubóstwa, ochrony planety i zapewnienia wszystkim ludziom pokoju i dobrobytu. 17 celów zostało ustanowionych w 2015 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu stworzenie lepszego, bardziej zrównoważonego świata dla wszystkich do 2030 roku. Obejmują one zrównoważony rozwój środowiska, integrację społeczną i wzrost gospodarczy. Skupiają się również na zdrowiu, edukacji, równości płci i działaniach na rzecz klimatu. Chociaż osiągnięcie tych ambitnych celów będzie nie lada wyczynem, mogą one oznaczać ogromne zmiany w osiąganiu większej równości. Doprowadziłoby to do większej stabilności i poprawy jakości życia na całym świecie. Biorąc pod uwagę pandemię, nasilające się zdarzenia pogodowe warte miliardy dolarów i brak bezpieczeństwa żywnościowego dla połowy świata, teraz jest na to czas!

Z drugiej strony, ESG to skrót od Environmental, Social, and Governance. Jest to termin często używany w biznesie i finansach w odniesieniu do wyników firmy w trzech kluczowych czynnikach. Pierwszym z nich jest jej wpływ na środowisko, traktowanie pracowników i inwestorów oraz ogólne dobre praktyki zarządzania. Inwestycje skoncentrowane na ESG kładą nacisk nie tylko na zyski finansowe, ale także na etyczne i zrównoważone działania. Nie ma presji na firmy, aby priorytetowo traktowały dobro społeczne przy podejmowaniu decyzji dotyczących ich działalności. To właśnie w tym obszarze dane ESG mogą pomóc im mierzyć i monitorować kluczowe wskaźniki zrównoważonego rozwoju. Udowodniono, że przyjęcie odpowiedzialnej polityki środowiskowej i społecznej jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w dłuższej perspektywie. Do tej pory raportowanie ESG było obowiązkowe dla spółek notowanych na giełdzie. Jeśli jednak jesteś spółką z rynku średniego lub niższego średniego szczebla, zrównoważony rozwój nie znajdował się na Twoim radarze. To, co kiedyś było „miłym dodatkiem”, teraz jest koniecznością. Nie minie wiele czasu, zanim SEC zacznie wymagać od spółek publicznych uporządkowania łańcuchów dostaw. Zrównoważony rozwój będzie również powiązany z możliwościami finansowania. Konsumenci i interesariusze domagają się przejrzystości. Tak więc teraz jest dobry czas, aby zacząć.

Jakie korzyści przynoszą cele zrównoważonego rozwoju ONZ?

Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) to inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych mająca na celu osiągnięcie bardziej zrównoważonej przyszłości dla wszystkich i wszędzie. Konsekwencje tego wysiłku są dalekosiężne i mają wiele potencjalnych korzyści. Cele zrównoważonego rozwoju mogą przede wszystkim przyczynić się do poprawy zdrowia i dobrobytu. Obejmują one również wysokiej jakości edukację, ochronę środowiska i działania na rzecz klimatu, by wymienić tylko kilka z nich. Istnieje również aspekt ekonomiczny. Stosowanie podejścia opartego na zrównoważonym rozwoju może stworzyć lepsze możliwości zatrudnienia i wzrost godnej pracy. To nie tylko buduje stabilność gospodarczą, ale także daje nadzieję przyszłym pokoleniom. Co więcej, cele zrównoważonego rozwoju oferują skuteczny sposób na sprostanie globalnym wyzwaniom poprzez współpracę międzynarodową. Ostatecznie cele SDG zapewniają nam namacalne kroki w celu zapewnienia zrównoważonej przyszłości dla całej ludzkości.

Jakie są korzyści z ESG?

Ład środowiskowy, społeczny i korporacyjny (ESG) to zestaw zasad przyjętych przez organizacje w celu promowania długoterminowego zrównoważonego podejścia do prowadzenia działalności gospodarczej. Ramy ESG zapewniają potężne korzyści dla firm, inwestorów, interesariuszy i środowiska. Po pierwsze, ESG zmusza firmy do bardziej holistycznego spojrzenia na swoją działalność. Przyjmując procedury zarządzania zasobami, które priorytetowo traktują zrównoważony rozwój, organizacje mogą uzyskać przewagę konkurencyjną na nowoczesnym rynku. Po drugie, inwestorzy i interesariusze odnoszą korzyści z praktyk ESG, ponieważ firmy te są zwykle lepiej zarządzane. Wynika to ze zwiększonego poziomu przejrzystości i odpowiedzialności. Wreszcie, wraz z wydarzeniami ostatnich kilku lat, ESG stało się niezbędnym narzędziem do walki ze zmianami klimatycznymi. Inwazja na Ukrainę przyspieszyła przejście na inwestycje w zieloną energię i praktyki ochrony środowiska. Krótko mówiąc, ESG nakłada na przemysł obowiązek zrównoważonego rozwoju i czyni go odpowiedzialnym. Krótko mówiąc, SDG i ESG zapewniają mapę drogową dla zrównoważonej przyszłości.

Co więc możesz zrobić jako osoba fizyczna?

Wspieranie Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) oraz inicjatyw środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem (ESG) jest ważną częścią bycia odpowiedzialnym obywatelem świata. Poszczególne osoby mogą dokonać dużej zmiany w tym obszarze, podejmując małe kroki każdego dnia. Każda decyzja zakupowa daje możliwość oceny, czy wspiera ona zrównoważone wyniki. Sprawdzanie etykiet pod kątem certyfikatów SDG lub ESG podczas zakupów odzieży, elektroniki, artykułów gospodarstwa domowego i żywności wskazuje na produkty, które wnoszą pozytywny wkład w tych obszarach. Konsumenci mogą również zapoznać się z polityką odpowiedzialności społecznej firm, aby ustalić, czy jest ona zgodna z ich osobistymi wartościami. Ponadto osoby fizyczne mogą aktywnie angażować się w lokalne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, takie jak sprzątanie plaż. Każda drobnostka pomaga, ponieważ naprawianie przyszłości jest zaraźliwe.

Co firmy mogą zrobić w związku z celami zrównoważonego rozwoju?

Ponieważ ponad 70% CO2 pochodzi z przemysłu, firmy mają obowiązek uporządkować swój dom. Mają obowiązek wobec swoich pracowników, klientów, środowiska i całego społeczeństwa, aby zrobić wszystko, co w ich mocy, aby wspierać te cele. Leży to również w ich najlepszym interesie. Aby to zrobić, firmy powinny skupić się na opracowywaniu strategii zrównoważonego rozwoju, które na nowo definiują działalność. Obejmuje to zielone inicjatywy lub działania odpowiedzialne społecznie w celu zmniejszenia śladu węglowego. Powinny również angażować się w projekty społeczne, które są zgodne z ich wartościami. Wreszcie, zaangażowanie to można dodatkowo podkreślić poprzez publiczne informowanie o celach i postępach firmy. Pomoże to zbudować zaufanie wśród wszystkich interesariuszy. Istnieje prawdopodobieństwo, że większość firm podejmuje pewne wysiłki, ale nie konsekwentnie. Obecnie istnieją proste, niedrogie narzędzia, które ułatwiają firmom zachowanie przejrzystości.

Czym jest 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ?

Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs) to kompleksowy przewodnik po tym, co należy zrobić do 2030 r., aby poprawić świat dla wszystkich ludzi. Obejmują one 17 celów i 169 powiązanych z nimi zadań mających na celu wyeliminowanie ubóstwa, walkę z nierównościami i powstrzymanie zmian klimatycznych. Osiągnięcie tych celów wymaga bardziej wydajnych rynków pracy, większej stabilności finansowej i sprawniejszego państwa. 17 celów SDG ONZ to:

1. Zero ubóstwa

2. Zero głodu

3. Dobre zdrowie i dobre samopoczucie

4. Jakość edukacji

5. Równość płci

6. Czysta woda i warunki sanitarne

7. Przystępna cenowo i czysta energia

8. Godna praca i wzrost gospodarczy

9. Przemysł, innowacje i infrastruktura

10. Zmniejszone nierówności

11. Zrównoważone miasta i społeczności

12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja

13. Działania na rzecz klimatu

14. Życie pod wodą

15 Życie na lądzie

16. Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje

17. Partnerstwa na rzecz celów

Jaka jest różnica między ESG a SDG?
Główne różnice są następujące:
 
1. SDG to globalne cele określone przez Organizację Narodów Zjednoczonych, podczas gdy ESG to system ratingowy wykorzystywany przez firmy do pomiaru ich wiarygodności środowiskowej i społecznej.
2. ESG mierzy, jak dobrze firma wywiązuje się ze swoich obowiązków społecznych i środowiskowych w całym łańcuchu dostaw i działalności – w przeciwieństwie do szerszego kontekstu praw człowieka.
3. Cele zrównoważonego rozwoju są ograniczone czasowo, tj. muszą zostać osiągnięte do 2030 roku. Natomiast ESG koncentruje się na rozwiązaniach długoterminowych i ma bardziej ogólny charakter. Cele Zrównoważonego Rozwoju koncentrują się na konkretnych celach na całym świecie.
4. Dlaczego cele zrównoważonego rozwoju nie są wystarczające?
Cele Zrównoważonego Rozwoju same w sobie nie wystarczą do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Istnieje wiele problemów, które będziemy musieli rozwiązać, w tym:
 
1. Warunki pracy w łańcuchu dostaw – godziny pracy, płace itp.
2. Kwestie korupcji i łapówkarstwa – prawa pracowników mogą być ograniczane przez skorumpowane rządy lub inne organizacje.
3. Kwestie pracy dzieci.
4. Niedobory wody – spowodowane suszą, zmianami klimatycznymi lub innymi czynnikami.
5. Korupcja w zarządzaniu zasobami naturalnymi – takimi jak lasy, minerały itp.
6. Bez rozwiązania tych problemów żadna firma nie jest w stanie osiągnąć Celów Zrównoważonego Rozwoju. Na przykład, jeśli firma kupuje od dostawców, którzy wykorzystują pracę dzieci, to jest ona współwinna wyzyskowi dzieci. ESG ma na celu rozwiązanie tych problemów poprzez pociąganie spółek do odpowiedzialności za ich działania i zapewnienie, że przestrzegają one najlepszych praktyk.
 
Co powinny robić firmy z rynku średniego, aby wspierać cele zrównoważonego rozwoju?
Aby zapewnić sukces, należy zacząć od podstaw – mierzenia postępów. Bez śledzenia kluczowych wskaźników wydajności (KPI), które są zgodne z misją i wartościami firmy, niemożliwe jest skuteczne zarządzanie postępami. Nie wiesz od czego zacząć?
 
Po opracowaniu planu, firmy z rynku średniego mają znaczny potencjał wspierania Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Wykorzystując swój rozmiar, zwinność i innowacyjność, mogą wspierać te globalne cele poprzez oddolne inicjatywy. Mogą wzmacniać lokalne społeczności, minimalizować swój wpływ na środowisko lub przyczyniać się do zmniejszania nierówności społeczno-ekonomicznych. Poprzez integrację odpowiedzialności społecznej z ich strategiami korporacyjnymi, firmy średniej wielkości mogą pomóc stworzyć świat, który działa dla wszystkich. Dzięki właściwym inicjatywom i odpowiednim wskazówkom ekspertów, firmy z rynku średniego mają możliwość przewodzenia inspirującemu postępowi. Ponieważ rynki średnie i średnio-niskie stanowią 90% społeczności biznesowej, mogą one ustanowić precedens dla długoterminowego sukcesu. Chcesz zacząć? Pobierz listę kontrolną! ⬆️
 
Co mogą zrobić małe i średnie przedsiębiorstwa, aby wspierać cele zrównoważonego rozwoju?
Istnieje wiele rzeczy, które małe i średnie firmy (SMB) mogą zrobić, aby wspierać Cele Zrównoważonego Rozwoju. Oto kilka przykładów:
 
1. Dokonaj przeglądu swoich operacji i łańcucha dostaw – określ, gdzie możesz wprowadzić zmiany, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko i społeczeństwo.
 
2. Ustanowienie systemu monitorowania – upewnienie się, że dostawcy przestrzegają kodeksu postępowania i że warunki pracy ulegają poprawie.
 
3. Używaj zrównoważonych materiałów – szukaj możliwości wykorzystania zrównoważonych materiałów w swoich produktach lub opakowaniach.
 
4. Edukuj swoich pracowników i klientów – zwiększaj świadomość na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju i tego, w jaki sposób Twoja firma je wspiera.
 
5. Popieraj zmiany – wykorzystaj swoją platformę, aby wezwać do zmian na poziomie politycznym.
 
Ponieważ małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają co najmniej 50% amerykańskiej siły roboczej i ponad 200 milionów małych i średnich przedsiębiorstw na całym świecie, odgrywają one istotną rolę we wspieraniu Celów Zrównoważonego Rozwoju. Pracując razem, możemy zapewnić, że cele te zostaną osiągnięte do 2030 roku.

Jak ESG współpracuje z celami zrównoważonego rozwoju?

ESG to system ratingowy wykorzystywany przez firmy do pomiaru ich wiarygodności środowiskowej i społecznej. Oznacza to, że firmy mogą oceniać się na podstawie kryteriów takich jak:

E: Ich polityka i praktyki środowiskowe.

S: Polityka i praktyki społeczne.

G: Polityka i praktyki w zakresie zarządzania.

Celem ESG jest zachęcenie firm do poprawy swoich referencji środowiskowych i społecznych w celu przyciągnięcia inwestycji. A kiedy mówimy o inwestycjach, obejmuje to ich interesariuszy, w tym nie tylko akcjonariuszy, ale także pracowników, klientów, dostawców i społeczności, w których działają. Sukces firmy mierzy się nie tylko jej wynikami finansowymi, ale także sposobem, w jaki traktuje ludzi i planetę.

Ślad środowiskowy: emisje gazów cieplarnianych, ścieki i zużycie energii.

Wpływ społeczny: standardy pracy, równość wynagrodzeń i różnorodność siły roboczej

Wyniki finansowe: stabilność finansowa, zyski akcjonariuszy itp.

Wkład społeczny: działalność charytatywna, lokalne zatrudnienie i lokalne projekty środowiskowe

Zarządzanie: Struktura zarządu, przywództwo, zarządzanie ryzykiem i kontrole wewnętrzne

Interesariusze i inwestorzy szukają tych czynników w spółkach, które mają silną politykę społeczną i środowiskową. Firmy z dobrymi wynikami ESG mogą być nagradzane inwestycjami, lepszą reputacją i dostępem do nowych rynków. Ale dane te stanowią również miernik, za pomocą którego można mierzyć postępy. Pomoże to zidentyfikować firmy, które nie podejmują wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju i wprowadzić zmiany lub coś bardziej trwałego.

Jaki jest następny krok w odpowiedzialnym inwestowaniu?

Cele Zrównoważonego Rozwoju są częścią długiego procesu tworzenia trwałych zmian. Zostaną one osiągnięte tylko przy pomocy innych globalnych porozumień, takich jak paryskie porozumienie klimatyczne COP 21 i COP26 w 2021 r., które zostało niedawno ratyfikowane przez dziesiątki krajów na całym świecie. Oczywiste jest jednak, że bez Celów Zrównoważonego Rozwoju inne porozumienia będą bezowocne.

Dla biznesu kolejnym krokiem w społecznie odpowiedzialnych inwestycjach ESG jest opracowanie planu strategicznego, który będzie zgodny z misją, wizją i wartościami firmy. Dobrym miejscem na rozpoczęcie byłoby udzielenie odpowiedzi na te trzy pytania:

Jak mają wyglądać nasze działania na rzecz zrównoważonego rozwoju?

Jakie są konkretne działania lub zmiany, które pomogą nam osiągnąć ten cel w czasie?

I wreszcie, w jaki sposób interesariusze zaangażowani w te kwestie mogą skorzystać na wprowadzeniu takich planów w życie?”.

Zdobądź przewagę nad swoimi krytykami, inwestując w alternatywne opcje podczas rozpoczynania procesu ESG.

Dla inwestorów inwestycje ESG od lat zyskują na popularności i są postrzegane jako klucz do zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Kolejnym logicznym krokiem w społecznie odpowiedzialnym inwestowaniu jest zwiększenie świadomości ryzyka. Ponieważ dziedzina ta zmienia się w błyskawicznym tempie, większości z nas trudno będzie nadążyć za wahaniami w sektorze zrównoważonego rozwoju. Pierwszym krokiem jest jednak zainwestowanie w edukację na temat rynków i współpraca z innymi, którzy już odnieśli sukces.

Jak ESG i SDG współpracują ze sobą?

ESG i SDG współpracują ze sobą, aby określić, w jaki sposób firma lub jakakolwiek inna firma może osiągnąć zrównoważony rozwój. Obecnie istnieje 17 celów zrównoważonego rozwoju, które zostały ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych, aby pomóc firmom i organizacjom w osiągnięciu praktyk zrównoważonego rozwoju.

Czynniki ESG stanowią wytyczne pomagające określić, czy produkt ma pozytywny wpływ (pozytywne efekty zewnętrzne produkcji) na środowisko, społeczeństwo i zarządzanie organizacją. Czynniki te są również wykorzystywane do pomiaru ogólnych wyników organizacji.

SDG współpracują z czynnikami ESG, zapewniając wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób organizacja może osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju w swojej firmie, produktach i usługach.

Czy ESG jest częścią SDG?

Tak i nie. ESG jest podzbiorem SDG. ESG służy do pomiaru praktyk środowiskowych, społecznych i zarządczych w organizacji. Włączając praktyki zrównoważonego rozwoju do codziennych operacji biznesowych oraz produktów i usług, organizacje mogą osiągnąć sukces dzięki wykorzystaniu czynników ESG, które ostatecznie zintegrują się z SDG.

Czym jest ESG ONZ?

ESG w odniesieniu do ONZ to podzbiór celów opracowanych przez ONZ, aby pomóc firmom i organizacjom w osiągnięciu praktyk zrównoważonego rozwoju. Obecnie istnieje 17 celów, które zostały ustanowione jako cele rozwojowe na rok 2030. ONZ nie ma uprawnień do egzekwowania tych celów, chociaż SEC pomaga w kierowaniu spółkami notowanymi na giełdzie. Ma jednak dużą platformę do promowania tych celów i zachęcania firm do ich dobrowolnego przestrzegania. Jednak wraz z pandemią, zdarzeniami pogodowymi wartymi miliardy dolarów i inwazją na Ukrainę, ich znaczenie wzrosło wykładniczo.

admin
Author: admin

Podziel się swoją opinią